Skoro mamy już domenę, to co z hostingiem? Prosty i szybki hosting stron statycznych

W poprzednim poście zdobyliśmy i skonfigurowaliśmy domenę eu.org, teraz przydałby się jakiś hosting by postawić na nim naszą stronkę. Dziś zajmę się hostowaniem stronki statycznej, czyli takiej, która jedynie serwuje treści, nie są wykonywane żadne działania po stronie serwera. Taki hosting możemy wykorzystać do n.p. swojej strony portfolio.

Jakie usługi spełnią swoją rolę?

Prawdopodobnie znasz Github Pages, gdzie również możesz uruchomić statyczną stronkę, jednak Github ma wiele ograniczeń oraz może to zaśmiecać trochę twoje konto.


Znalazłem ciekawą alternatywę, jaką jest Cloudflare Pages. Są to hostowane na infrastrukturze cloudflare darmowe strony bez limitu rozmiaru wszystkich plików (istnieje pewne ograniczenie, ale o tym później).

Usługa ta może być zintegrowana z Githubem, ale równie dobrze możemy przesłać pliki za pomocą pliku zip, lub też przesyłaniem folderu (polecam drugą opcję). Jest też dostępny klient by proces zautomatyzować (https://github.com/cloudflare/wrangler2), jednak jest on trochę niestabilny.

Jak to skonfigurować?

Jest to niezwykle proste, najpierw zakładamy konto na https://dash.cloudflare.com/sign-upPotwierdzamy rejestrację linkiem w email


I gotowe! Teraz przechodzimy do kategorii "Pages"Wybieramy nowy projekt


Polecam wybranie tej opcji, aby najszybciej przesłać pliki naszej strony


Wybieramy naszą domenę, nie będzie ona miała większego znaczenia, ponieważ potem i tak podepniemy własną.


Tutaj polecam wybranie opcji "przesyłanie folderu" ponieważ dzięki temu ograniczenie 25 MiB będzie dotyczyło jednego pliku w folderze, a nie całego zipa


W tym przypadku wybieram więc folder


Po przesłaniu klikamy tylko jeden przycisk i gotowe!


Cieszmy się naszą piękną stronąMamy stronę dostępną pod wcześniej wybranym adresem, ale chcielibyśmy by była dostępna pod naszą domeną.

Podpięcie custom domeny

Przejdźmy więc do podpinania domeny


Wpisujemy naszą domenę, niech to będzie www.zielonymosteczek.eu.org

Teraz stajemy przed ciężkim wyborem, możemy wybrać aktualny hosting dns (wcześniej skonfigurowaliśmy dns u freedns.42.pl. Możemy przenieść dns do cloudflare, lub też pozostać tam. W tym poście wybiorę 2 opcję.


Kopiujemy odpowiednie wartości i przechodzimy do naszego dostawcy dnsI gotowe! Nasza strona jest skonfigurowana!

Teraz pozostaje nam poczekać na automatycznego ssla i tyle!

Polecam także przeniesienie dns do cloudflare, gdyż jest dużo wydajniejszy i ma wiele przydatnych funkcji.

Pamiętajcie, że jeśli chcemy mieć stronkę dostępną pod domeną, a nie subdomeną to musimy przenieść się do cloudflare.

Ograniczenia

Jako tako ograniczeń nie ma, jednak należy zauważyć, że rozmiar 1 pliku nie może być większy niż 25 MiB. Oprócz tego istnieją inne ograniczenia, takie jak n.p. możliwość 500 krotnej aktualizacji strony na miesiąc (jest to miękki limit i nigdy go nie przekroczyłem). 

Limity te są jednak tylko symboliczne i jak można zauważyć nie ma limitu stron i przepustowości, rozmiaru. Niestety przy przesyłaniu przez stronę istnieje limit tysiąca plików, ale wynika on z kwestii wydajnościowych, można go łatwo ominąć korzystając z CLI (https://github.com/cloudflare/wrangler2).

Jeśli znajdziesz błąd, koniecznie napisz w komentarzu, lub na mimic@mimic.eu.org!

Dzięki!


Komentarze